Jak se stát opravdu dobrým freediverem?
Co vás napadne, když se řekne dobrý freediver?
Možná to bude někdo, kdo má fyzickou i mentální odolnost, má teoretické základy, dobrou techniku plavání a léty nabité zkušenosti? Ve zkratce někdo, kdo se potápí už dlouho, potápí hluboko a dlouho tam vydrží?
Většina lidí to tak má. Dokazuje to můj malý experiment s ChatGPT, kdy jsem se ho zeptal, co dělá dobrého freedivera. ChatGPT v zásadě udělal rešerši běžně dostupných výseldků vyhledávání na internetu a napsal, co napsal. A já si myslím, že ve své odpovědi přehlédl ten nejpodstatnější faktor, který dělí freedivery na dobré a špatné.
Originál našeho pokecu s ChatGPT dole v galerii.

- Fyzická zdatnost: Freediving vyžaduje vysokou úroveň fyzické zdatnosti, včetně silného kardiovaskulárního a dýchacího systému, stejně jako dobrou celkovou sílu a ohebnost.
- Duševní síla: Potápěči musí být schopni zůstat pod vodou klidní a soustředění, a to i v potenciálně stresových nebo nebezpečných situacích.
- Technika: Dobrý freediver musí mít vynikající techniku potápění, včetně správné kontroly dechu, vyrovnávání a techniky plavání.
- Znalosti: Dobrý freediver musí mít dobré znalosti o fyziologii potápění, bezpečnostních postupech a vybavení, stejně jako znalosti o konkrétním prostředí, ve kterém se bude potápět.
- Praxe: Stejně jako každá jiná dovednost, i freediving vyžaduje praxi a zkušenosti, aby se zdokonalil. Dobrý freediver se musí věnovat zdokonalování svých dovedností a neustále posouvat své hranice bezpečným a kontrolovaným způsobem.







Když jsem byl naposled v Y-40, viděl jsem na vedlejším laně tři Slovince. Jeden se vydýchával po ponoru u kraje bazénu a měl hlavu nad vodou. Druhý relaxoval před ponorem, hlavu nad vodou, oči přivřené, pohled do prázdna. Třetí se vynořoval ze dna Y-40 s monoploutví s velmi nepěknou technikou. Upřímně jsem pochyboval, že to dá. Jeho "parťáci" mu nevěnovali vůbec žádnou pozornost. Když jsme se jich zeptali, kdo ho jistí, dozvěděli jsme se, že "se potápějí už 15 let a že to není potřeba".
Ten, který dokáže nejrychleji projet závodní okruh, nebo ten, který dokáže sebe i svou rodinu vozit roky bez nehod?
Bez pochyby oba... jde o to, kam směřujete a jaké máte priority.
Úmrtnost při freedivingu
Freediving by mohl být velmi bezpečný sport.
Přesto statistiky úmrtí nejsou úplně lichotivé. V Americe zemře každoročně cca 1 z 500 freediverů. Po base jumpingu je to jeden z nejsmrtelnějších sportů.
A nejsou to extrémní sportovci podavající takřka nadlidské výkony, kteří tvoří tyhle statistiky. Závodní freediving provozují extrémě dobře trénovaní jedinci pod dohledem nejlepších safety potápěčů s týmem lékařů na povrchu.
Tyhle statistiky tvoří rekreační freediveři. Tedy lidi jako my.
Je to proto, že lidi podceňují důležitost parťáctví, přeceňují vlastní síly a možná se až příliš spoléhají na svoje vybavení.
Freedive Praha: naše priority
Podobně jako v autě: primární prevence je řídit se dopravními předpisy, jezdit čitelně a opatrně.
Sekundární prevence je zapnout si pás, když sedám do auta. Protože být opatrný někdy prostě nestačí.
A budeme to trénovat často a intenzívně, na každém výletě, na každé expedici.